Evlerde Klima Dekorasyonu

Ev dekorasyonu işi aslında herkes tarafından sonradan yapılan bir meziyet olarak bilinse de ilk eve sahip olduğunuz...
Evlerde Klima Dekorasyonu

Ev dekorasyonu işi aslında herkes tarafından sonradan yapılan bir meziyet olarak bilinse de ilk eve sahip olduğunuz andan itibaren bu iş başlamaktadır. Bu yazımızda hiçbir yerde bulamayacağınız ve hayat kurtaran birçok bilgiye sahip olacaksınız ve inanın bu çok işinize yarayacak.

Bir ev satın alıyorsunuz ve öncelikle ihtiyaçlarınızı karşılaması için bu evin genel özelliklerine dikkat etmelisin. Ayrıca ev de istediğiniz dekorasyon fikirlerine sahip olabilmeniz için evi yapım aşamasında almanız ya da kendiniz inşa ettirmeniz çok önemli.

Evinizin alanı, tipi, genel planı, yeri, camları, kapıları vb konularında karara vardınız ve ya bir ev yaptırmaya başladınız ya da uygun bir firmadan inşaat yapılırken satın aldınız. Asıl işiniz işte o anda başlıyor.

İlk olarak alt yapı konusuna değinmek istiyoruz.

Çoğu kişinin bilmediği ve yeni yeni bilgi sahibi olmaya başladığımız bir konu var, klima ve ankastre tesisat.

Peki nedir bu ankastre tesisat olayı?

Eviniz var ve oturuyorsunuz ve klima taktırmak istediniz. Ne olur ? Servis gelir , klima iç ünitesini istediğiniz yere monte eder, duvarınıza kocaman bir delik açar ve dışarda uygun bir yere dış üniteyi monte eder. Ancak öncelikle iç üniteye elektrik lazımdır ve bir yerlerden oraya elektrik çekerler , bu kablo görünür ya da kanal içerisine alırlar ama yine ortalıktadır. Sonrasında dış üniteyi iç üniteye bağlayan boru ve kablolar yine ortalıktadır. Sizce bu ne kadar hoş bir görüntü ?

Tabi bu resim biraz abartı, dış ünite de içeriye takılmış :) Ancak o borular ve kablolar ne olursa olsun görünecektir. İşte burada ankastre tesisat dediğimiz olay devreye giriyor. Bunu mesela Arçelik Beko servisleri çok küçük bir ücret karşılığında yapıyorlar. Binanız henüz inşaat halindeyken iç ünite ve dış ünite için en uygun yerler belirleniyor. Bu yerlere göre duvar oyularak bu boru ve tüm kablolar döşeniyor ve evinizin ustaları onun üzerine beton, sıva , alçı , boya vs işlemlerini zaten yapıyor ve eviniz bittiğinde ortalıkla hiçbir boru ya da kablo görünmüyor. Bu şekilde mükemmel bir tasarım olmuş oluyor. Tabi bu iş bu kadarla da bitmiyor. Bir de çoğu marka da , ( yine Arçelik ve Beko bu konuda çok başarılıdır ) Muti klimalar mevcuttur. Yani tek bir dış ünite ile 9 a kadar iç ünite bağlanması durumudur. Bu şekilde de ankastre tesisat ile tüm odalarınızı klimalandırırsınız , tek bir dış ünite ile görüntü kirliliği yaratmadan olayı çözmüş olursunuz. Yoksa aşağıdaki gibi bir görüntü sizi karşılayabilir.

Daha sonrasında ise bir diğer önemli konu da klimanızın kapasitesi ve tipidir.

Öncelikle kapasite konusuna değinelim. Klima kapasitesi odanın alanına, pencere ve kapı durumuna, odadaki ısı kaynaklarına göre değişir. Ancak ülkemizde bu değer ortalama m2 ye 600 btu / saat olarak hesaplanır. Örneğin 10 m2 bir oda için 6000 btu  / saat yeterlidir ve en küçük klima kapasitesi 7000 btu  / saat olduğundan bu ürün o odaya yeterli olacaktır. Siz siz olun klima almadan önce bir servise muhakkak keşif yaptırın ve doğru ürünü belirleyin. Yine Arçelik Beko servisleri bu keşifi ücretsiz olarak yapmaktadır.

Burada çok önemli bir bilgiyi de vermek istiyoruz. Genelde klimaları ayarlarken kumanda da 18 30 derece arası değer görür ve o değeri ayarlarsınız ve o değerde ısı vermesini beklersiniz. Ancak klimanın çalışma mantığı bu değildir ve herkesin yanlış bildiği bir konudur. Klimalar hep aynı sıcaklıkta üfler, mesela siz 28 dereceye ayarlarsanız hep aynı üfler ve sürekli ortamı ölçer, ortam 28 dereceye ulaştığında ise durur. Bu konu asla unutulmamalıdır.

Gelelim kullanılacak klimanın tipine. Klima denince herkesin aklına aşağıdaki gibi bir ürün geliyor doğru değil mi?

Bu standart tip bir klima iç ünitesi örneğidir , ancak çok fazla kullanmasak da klima sadece bu tiplerden ibaret değildir. Aşağıda bir kaç örnekle bunları gösterelim.

Kaset Tipi Klimalar

Kaset tipi klimalar asma tavana gömülerek monte edilebilen klimalardır. 1,2 ve 4 yönlü üfleme özelliğine göre değişirler. Örnek olarak bankalarda sıklıkla görebilirsiniz. Yüksek tavanlarda daha kullanışlıdır.

Art Cool Klima: 

Bu klima art cool frame modelidir ve Arçelik Beko LG de bulunmaktadır. Tablo şeklinde ve değişik desenlerdedir.

Gizli Tavan Tip Klimalar : 

Bu tip klimalar yine alçıpan arkasına saklanır ve önüne bir hava kanalı konularak kullanılırlar. Dışarıdan bakıldığında sadece ızgaralı bir hava kanalı görünür. Örnek olarak aşağıdaki resimdeki gibidir.

Yer Tipi Klimalar:

Bu klimalar ise tıpkı kalorifer petekleri gibidir. Düşününki kalorifer peteğiniz hem soğuk hem de sıcak üfleyebiliyor. Bu tipler de kasalı ve kasasız olmak üzere ikiye ayrılır. Kasalı model aşağıdaki gibidir.

Kasasız model ise aşağıdadır. Bu modeli tıpkı gizli tavandaki gibi bir kanal arkasına alarak kullanabilirsiniz.

Son olarak klimaların enerji konusuna da değinmek istiyoruz. Çoğu insan klimaların çok fazla elektrik tükettiğini ve kışın ısıtmada çok verimliği olmadığını düşünür, ancak bu durum artık geçerli değildir. Inverter motor teknolojisinin artması ile klima verimi çok fazla artmış yani elektrik tüketimi çok azalmıştır. Yine bu teknoloji sayesinde önceden +5 derece üzerinde ısıtma yapabilen klimalar artık -25 derece üzerinde ısıtma yapabilecek hale gelmiştir. Yine yazları +25 den sonra soğutma yapamayan klimalar her şart ve koşulda çalışır duruma gelmiştir.

Siz siz olun bir ev dekore ederken muhakkak bir bilene danışın ve bu tip işleri baştan düşünün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ