Sunta ile MDF Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde ahşap mobilya alımında, alıcıların kafasını en çok kurcalayan konu, mobilyanın ham maddesinin suntadan mı, yoksa MDF...
Sunta ile MDF Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde ahşap mobilya alımında, alıcıların kafasını en çok kurcalayan konu, mobilyanın ham maddesinin suntadan mı, yoksa MDF denilen malzemeden mi üretilmiş olmasıdır. Çoğu zaman mobilyaların şekillerinden çok yapısındaki maddenin seçiminde zorlanılmaktadır. Sunta ve MDF maddelerinden üretilen mobilyalar, görüntü olarak birbirlerinden çok farklı olmasa da dayanıklılık ve kullanım yönünden ayrılmaktadırlar.

Ham MDF ile üretilen mobilyalar, ham suntaya göre daha dayanıklı ve daha uzun süre kullanılabilen mobilyalardır. Suntalar, ağırlık olarak daha hafif olduğundan pek çok açılır kapanır ürünlerde, ham suntalar tercih edilse de, rutubete ve darbelere karşı dayanıklılığından dolayı, ahşap mobilyalarda MDF yapılı ürünler daha çok tercih edilmektedir. Sunta ile üretilmiş olan mobilyalar, zamanla, rutubetin etkisi ile çatlayabilir bundan dolayı boyaları dökülüp eski bir görüntü alabilirler.

MDF ile En Kalite Ürünler

Bunun yanında rutubet ile dayanıklılıkları azalıp ömürleri daha da kısalabilir. Ham MDF maddesi ile üretilen mobilyalarda ise, bu durum söz konu değildir. Rutubetten etkilenmeyen özellikteki yapısı ile, her ortamda rahat ve güvenle, daha uzun yıllar kullanılabilmektedirler. Sunta mobilyalar, rutubetsiz ortamlarda bile zarar görüp en ufak bir darbe ile görüntüsü bozularak eskiyebilir. Bu nedenle, ahşap mobilya alımında, üretilen ham maddenin suntadan çok MDF olmasına dikkat edilmeli ve uzun yıllar kullanılacak mobilyalar için bu ürünler seçilmelidir. Özellikle de ahşap mutfak mobilyalarında, yemek buharı ya da ocak, fırın gibi ısı veren aletlerden mutlaka nem olacağı düşünülüp, mutfak ve yemek odasi mobilyaları için MDF kullanılmasına dikkat edilmelidir. MDF suntadan daha ağır olsa da, mutfak dolapları için de bu yönden en uygun maddedir. Fiyat olarak MDF , suntadan daha pahalı olsa da, daha uzun yıllar kullanılacağı için, verilen paraya değmektedir.

Ahşap mobilya seçiminde, ister MDF , ister sunta olsun, her iki ham maddenin de E1 kalite standartlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. E1 kalite standardı demek, bu ham maddeler hazırlanırken kullanılan yapıştırıcının insan sağlığını tehlikeye atmayacak ve kanserojen madde içermeyecek türde hazırlanması demektir. Bunu bakarak ya da dokunarak anlamak mümkün değildir. Bu nedenle, mobilya alırken, ürünlerinin kalitesine güvendiğiniz, bildiğiniz yerlerden alışveriş edip hem kendi hem de sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ